İSTEK Okulları istek koleji

Yalova Kolej özel okul istek vakfı okulları

Türkiye'nin en başarılı öğrencileri, İSTEK KOLEJİ, istek Kolej, özel okul. en başarılı eğitim kurumu. Kazananların tam listesi. Burs ve sınav sonuçları.

Her anne babanın dileği çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilen, sorumluluk bilinci yüksek bireyler olmasıdır.

Çocuklarda Sorumluluk Bilincini Geliştirmek
TRset tarafından temin edilen içerik : oracle keyset

Çocuklarda Sorumluluk Bilincini Geliştirmek

Her anne babanın dileği çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilen, sorumluluk bilinci yüksek bireyler olmasıdır.

Her anne babanın dileği çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilen, sorumluluk bilinci yüksek bireyler olmasıdır. Her ebeveyn çocuğunun yanında olamadığında kendi başına idare edebileceğine dair güven duygusunu ve çocuğunun kendi sorumluluklarını yerine getirdiğinde hissedeceği gururu yaşamak ister. Çocukların hayata uyumu için oldukça önemli bir kazanım olan sorumluluk, doğuştan gelen veya kendiliğinden gelişen bir duygu değildir, öğretilen ve kazandırılan bir beceridir. Sorumluluk duygusunun gelişmesi bebeklik çağından başlayarak atılan adımlarla mümkündür.

Sorumlu davranmak çoğu zaman çocuğa ait bir yapılacaklar listesini tamamlamak gibi görünse de aslında bundan çok daha fazlasıdır. Sorumluluk, çocuğun davranışlarının kendisi ve çevresi üzerinde olan etkisi ve bu konudaki farkındalığı ile ilgilidir. Davranışlarının olumlu veya olumsuz etkileri üzerinde farkındalık kazanan çocuk daha fazla sorumluluk alma eğilimine girecektir. Bu sayede de ailesine olan bağımlılığı azalan çocuk kendisini daha özerk hisseder ve kendine olan güveni artar. Ayrıca çocuklarda sorumluluk becerisini desteklemek ve bunun için fırsatlar yaratmak çocuğun yaşı ilerledikçe doğal olarak gelişen becerilerini kullanabilmesi için de gereklidir. El kasları gelişen bir çocuk kendi yemeğini kendi yeme fırsatı bulamazsa gelişen becerilerini hayata geçirme fırsatı bulamaz ve kendi beslenmesinin sorumluluğunu alamaz. Ev ortamında yaşlarına uygun sorumluluk alabilecekleri davranışları desteklenmeyen çocuklar okul ortamında da sıklıkla ödevlerini unutan, organize olmakta zorlanan çocuklar olarak karşımıza çıkar ve sürekli kendilerini başkalarının desteğine muhtaç hissederler. Bu bağlamda çocuğun özgüven duygusunun desteklenmesi ve kendi kendine yeten bir birey olabilmesi için sorumluluk duygusunun kazandırılması çok önemlidir.

Sorumluluk Duygusunu Geliştirmede Ebeveynlerin Rolü

Sorumluluk becerisinin erken yaşlarda kazandırılmasında anne ve babaların rolü elbette ki çok büyüktür. Sorumluluk duygusunun, anne babalar tarafından nasıl ve ne zaman desteklenmesi gerektiği büyük oranda çocuğun gelişim dönemleriyle alakalıdır. Fiziksel, bilişsel ve sosyal alanlarda yaşları ilerledikçe belirli bir hazır olma düzeyine ulaşan çocuklar bu alanlarda gerekli sorumlulukları almaya başlarlar. Ebeveynlerin, çocuğun gelişimine paralel olarak yapabileceği çoğu davranışı çocuğun kendi başına yapması için destek olması gerekmektedir. Başlangıçta bu davranışları desteklemek zordur. Hele ki ilk denemeler çoğu zaman yorucu ve stresli olabilir ama bu beceriler ancak denendikçe geliştirilebilir. Bu noktada ebeveynlerin sabırlı olması önemlidir, her ne kadar bir şeyleri çocukların yerine yapmak daha kolay ve zaman kazandırıcı olsa da uzun vadede etkileri hem ebeveynler hem de çocuklar için olumsuz olabilir. Bu bağlamda anne babaların sorumluluk duygusunu geliştirmekteki rolü, kendi kendine yetebilen ve özgüvenli çocuklar yetiştirmek açısından oldukça önemlidir.

Aceleye getirmeyin:
Büyümek ve gelişmek uzun ve meşakkatli bir yoldur. Çocuklar yürümeyi nasıl önce ayakta durmayı başarıp sonra küçük adımlar atıp düşerek öğreniyorsa sorumluluk bilinci de küçük adımlar atarak gelişir. Bu adımları atarken çocukların başlarda anne babalarına duydukları ihtiyaç daha fazla olacaktır. Bu süreçte ebeveynlerin sabırlı olması ve başlangıçta mükemmel sonuçlar beklememesi önemlidir.

Yaşına uygun davranışlar bekleyin:
Çocuğunuzun her yaşta yerine getirebileceği sorumluluklar vardır. Dolayısıyla yaşına uygun sorumluluklar beklediğinizde işiniz kolaylaşacaktır. Çocuğun yaşına uygun olmayan zorlayıcı konularda sorumlu davranmasını beklemek çocuğunuzda hayal kırıklığı yaratabilir ve özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Yaşına uygun sorumluluklar verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da küçük yaşlarda beklediğiniz davranışı paylaşırken vereceğiniz yönergelerin anlaşılır ve kısa olması gerektiğidir. Küçük yaşlarda bir çocuğa "Odanı topla!" dediğinizde bu onun için anlaşılır olmayacaktır. Bunun yerine "Oyuncaklarını oyuncak sepetine koy" "Yatağını düzelt" veya "Kirli kıyafetlerini sepete at" gibi yönergeleri tercih etmelisiniz. Ayrıca bazı karmaşık olabilecek davranışları küçük yaşlarda birlikte yaparak veya göstererek öğretmeye çalışmanız daha etkili olacaktır.

Kolay olandan başlayın:
İlk başlarda sorumluluk bekleyeceğiniz davranışlar çocuğun yapmaktan keyif aldığı alanlarla ilgili olmalıdır. Sorumluluğu yerine getirmek için motivasyon çok önemli bir kaynaktır. Bu yüzden ilk denemelerinizi çocuğun ilgi duyduğu alanlara odaklayabilirsiniz.

Olumlu geri bildirimi unutmayın:
Çocuğunuz sorumlu davrandığı zamanlarda pozitif geri bildirim vererek davranışını takdir ettiğinizi ona gösterin. Başaramadığı zamanlarda bile çabasını takdir etmek çocuğunuzu daha istekli kılacaktır. Geri bildirimlerinizde de net olmaya önem verin. Örneğin klasik bir ‘’Aferin’’ yerine, ‘’Kıyafetlerini ne güzel katlamışsın’’ demek daha etkili olacaktır.

Model olun:
Çocuklar gözlemleyerek her yaptığınızı kopyalama eğiliminde olurlar. Bu nedenle çocuklarınızdan sergilemelerini beklediğiniz her davranış için onlara olumlu modeller olarak yol gösterme noktasında sorumluluk sahibi olmanız çok önemlidir.

Tercih Hakkı Tanıyın:
Anne babalar tarafından belirlenip, sınırlandırılacak alternatifler arasından seçim yapabildiklerinde çocuklar aldıkları kararı benimseyip daha sorumlu davranabilirler. Bu nedenle sorumluluk almasını istediğiniz konuları alternatifler halinde sunabilirsiniz. Çocuğunuz hangi konularda sorumluluk alacağını seçme şansı olduğunda ve kendi seçimini yapabildiğinde sorumluluk alması kolaylaşmış olacaktır. Ayrıca kendi yaşantısında söz hakkı olacağı için kendine olan güveni artacak ve daha çok sorumluluk almayı deneyecektir.

Sorumluluk Duygusunu Sosyal Sorumluluk Düzeyine Taşıyın:
İlk öğrenilen sorumluluk tek başına giyinmek, yemeğini kendi yemek gibi bireysel sorumluluklardır. Sonrasında ise ev işlerine yardım etmesi istenerek aileye karşı olan sorumluluklar geliştirilir. Daha sonra ise aile içinde öğrenilen bu beceriler arkadaşlık ilişkilerine ve okul yaşantısına doğru genişler. Son olarak ise sorumluluk duygusunu daha toplumsal düzeyde yaşatmak adına ağaç dikmek, ihtiyacı olanlara yardım etmek gibi davranışlar desteklenmelidir.

Sorumluluk duygusu yüksek bir çocuk yetiştirmek ebeveynler için zorlu bir süreç olsa da çocuğu hayata hazırlamak için yapılabilecek en büyük katkıların başında gelir. Çocuklar sorumluluk bilinciyle davranmayı öğrendiklerinde büyüdükçe kaçınılmaz bir şekilde karşılarına çıkabilecek birçok engeli daha kolay bir şekilde aşabilirler.

Görseller
Video Blog
Diğer başlıklar Önerilen başlıklar
Bilişim PARK © 2022
İSTEK Okulları istekyalova.com
Çocuklarımıza doğa sevgisi aşılamak ve çevre bilinci oluşturabilmek adına onları küçük yaştan itibaren doğayla tanıştırmamız gerekir.

Çocuklarımıza doğa sevgisi aşılamak ve çevre bilinci oluşturabilmek adına onları küçük yaştan itibaren doğayla tanıştırmamız gerekir. Doğayı korumak, ortak kullanım alanlarımıza saygı duymak, çevreye duyarlılık kazandırmak, canlıların yaşam alanlarına zarar vermemek çocuklarda çevre bilinci kazandırmanın temel amaçlarını oluşturmaktadır. Özellikle çocukların doğaya ve doğada bulunan tüm hayvanlara, bitkilere biraz daha ilgisi olduğunu düşünürsek bu süreç onlar için çok daha keyifli geçecektir. Çocuklar için farklı hayvan ve bitkileri incelemek, koşmak, ağaçlara tırmanmak, toprakla oynamak her daim keyif alabileceği aktivitelerin başında gelmektedir. Peki, çocuklarda çevre bilinci ve doğa sevgisi kazandırmak için neler yapabiliriz?

Çocuğa Çevre ve Doğa Bilinci Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Doğada görmüş olduğu tüm bitki ve hayvanların birbiri ile bir bağı olduğunu anlatın. Bazı hayvanların yaşaması için bitkilere ihtiyacı olduğundan bahsedin.
  • Çocuklarınızın sizi gözlemleyerek rol model aldıklarını unutmayın. Eğer siz bitkilere, hayvanlara gereken özeni göstermiyor, çevrenizi kirletiyorsanız çocuğunuzun da aynı davranışları sergileyeceğini unutmayın
  • Doğa ve çevre birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Çocukların doğa sevgisi kazanabilmesi için doğayı gözlemlemeleri ve vakit geçirmeleri gerekir. Birlikte ormanda yürüyüş yaparken yanınıza aldığınız bir büyüteçle etrafı incelemesine fırsat verin.
  • Evinizde saksı bitkileri varsa birkaçını çocuğunuza verip, sorumluluğu onun almasını ve bitkilere onun bakmasını isteyebilirsiniz. Benzer şekilde bahçeli bir evde yaşıyorsanız, bahçeye bazı bitkiler dikmesini isteyebilir, bahçedeki çiçeklerden birkaçını onun sorumluluğuna bırakabilirsiniz. Hatta ve hatta barınaklardan bir hayvan sahiplenebilir, böylelikle hayvan sevgisi kazandırabilirsiniz. Bu tarz görevler hem çocuğunuzun sorumluluk bilincini artıracak hem de doğaya yakınlaşmasını sağlayacaktır.
  • Çevre bilinci ve çevre eğitimi ile yapmış olduğunuz her hareketi çocuğunuza da anlatın. Örneğin, yerlere çöp atmıyorsanız neden atmamanız gerektiğinden veya etrafımızda bulunan geri dönüşüm kutularının ne amaçla kullanıldığından bahsedin
  • Çevre bilincinden bahsederken evde yanan gereksiz lambaları söndürmek, suyu çok fazla açık tutmamak, kâğıt peçete kullanımına dikkat etmek gibi aslında küçük görünen birçok konu hakkında da bilgi verin.
  • Çevre bilinci ve doğa ile ilgili kitaplar okuyun, belgeseller izleyin. Okumuş olduğunuz kitaplar ve belgeseller hakkında birlikte sohbet edin.
  • Çevre ve doğa bilincinin sağlanması yalnızca evde geliştirilebilecek bir durum değildir. Okulda da söz konusu bu konunun çeşitli aktivite ve etkinliklerle desteklenmesi gerekir. Özellikle okul öncesi çevre bilinci ile ilgili etkinlikler çocuklar için eğlenceli bir hâle dönüştürülerek hazırlanabilir.
  • Küçük yaştaki çocuklarda empati duygusu tam gelişmediğinden zaman zaman doğaya ve hayvanlara zarar verecek hareketlerde bulunabilirler. Bu oldukça normaldir. Önemli olan onları her seferinde uyarmak ve yaptıklarının neden yanlış olduğunu anlayabilecekleri bir şekilde anlatmaktır.

Umudumuz gelecek nesillerde. Bu yüzden nereden geldiğini unutmayan, doğayı tanıyan, seven ve çevreyi önemseyen çocuklar yetiştirmek çok önemli. Böylelikle çevre bilincine sahip gençlerin, liderlerin, profesyonellerin ve siyasetçilerin olduğu ve herkesin doğayla uyum içinde yaşamaya gayret ettiği bir dünyada yaşayabiliriz.

Üniversite Hazırlık
En başarılı lise
Lise hazırlık
Anadolu Fen Liseleri
LGS YGS TEOG
Neva Pharse + auto keywords oracle data source + istek bursa okulları 1 10 % http //www.istekyalova.com/detay4682 1 10 % istek koleji yalndva 1 10 % makevfx 1 10 % http //www.istekyalova.com/detay8613#! 1 10 % http //www.istekyalova.com/detay5868 1 10 % sanatar olcu birimleri 1 10 % http //www.istekyalova.com/haber5911 1 10 % amazon 1 10 % http //www.istekyalova.com/detay7440 ayın evreleri 2 15.3 % istekyalova/detay8605 2 15.3 % amazon 2 15.3 % http //www.istekyalova.com/detay7105 1 7.6 % 2017 lgs birincileri ikinci üçüncü 1 7.6 % çocuğa karşı tahammülsüzlük 1 7.6 % http //www.istekyalova.com/detay5842 1 7.6 % anaokul dersleri 1 7.6 % almanca ahlak 1 7.6 % lgs soruları zehra ünalan ismet inönü kozan ay ın ana evreleri 2 5.7 % ayin evreleri 2 5.7 % istek akbim obs 1 2.8 % bugün ay hangi evrede 1 2.8 % istek obs giriş 1 2.8 % ayın evreleri nasıl oluşur 7atürkÇe 1 7.1 % yalova mektebim okulu nerede 1 7.1 % ana okulu uzaktan egitim varmi semalt.com 62 91.1 % ayın evreleri 1 1.4 % yalova İstek okullari 1 1.4 % stem dönüşüm programı nedir 1 1.4 % anaokulu ders 1 1.4 % anaokulu dersleri 1 1.4 % mentor öğretmen nedir ağza parmak çocuk ilgisizlik 1 16.6 % son dördünde ay nasil olur 1 16.6 % istek vakfı sentez yalova 1 16.6 % ilkdordun 1 16.6 % obs.istek.k.12.tr 1 16.6 % matematik 8a 9 Farklý Anahtar Kelime Arama Yüzde su döngüsü nedir 2 20 % ayın ana evreleri 1 10 % ay ın evreleri 1 10 % covid 19 slayt 1 10 % bilinçli teknoloji kullanımı ortaokul sunu 1 10 % btn 1 10 % pastel boya ile yıldırım çizimi 1 10 % http //www.istekyalova.com/obs 1 10 % perspektif çizim tahta gibi suda yüzen maddeler 3 21.4 % solmayan çiçek mail 2 14.2 % su dongusu nedir 1 7.1 % mimarlik meslek tanima 1 7.1 % yeni ay şekli 1 7.1 % istekobs 1 7.1 % ayın halleri 1 7.1 % istek obs 1 7.1 % atıkların yolculuğu 1 7.1 % istek mail 1 7.1 % suda batan su üstünde yûzen maddeye ne denir Bedrettin Dalan, istek vakfı, Mesut Acar, özel okul harçları. burs veren okullar. eğitim ücretleri. yıllık ne kadar. özel okullar kaç para? özel okul fiyatları. konu anlatımı sunum ders ödev + İSTEK Yalova Ayın evreleri, fen bilimleri deneyleri, ders anlatımı, konular, ödev, soru ve cevaplar, cevap anahtarı, kazananların tam listesi, pascal, parabol, einstein, toefl, bbc, cambridge, stanford, yale, preston, mit, new york, boston TRset sondaj sonu bugüne kadar Türkiye birincisi olan öğrenciler. En çok üniversite kazandıran şehir. Okuma oranı en yüksek kent. Özel okul ücretleri. Fiyat listesi. Yemek listeleri. Başarılı öğrenciler. Öğretmen ilanları. İş başvurusu. İnsan kaynakları. Maaşlar kampüs adresleri. hangi şehirde İSTEK istek ISTEK ıstek hangi okullar var.
Yalova'nın En Başarılı Okulu
Yalova'nın en başarılı koleji